• Mobily v škole a ich nadmerné využívanie

        • Novinka v školskom poriadku týkajúca sa mobilov je pre niektorých našich žiakov prekvapením, veríme však, že si časom na tieto nové okolnosti zvyknú a čas v škole bez mobilov, sociálnych sietí a hier bude aj pre nich prínosom.

          Ani ako škola sa nechceme vyhýbať moderným technológiám, okrem toho pozitívneho nám však mobily môžu do života priniesť aj niekoľko negatívnych aspektov, ktorými sú najviac ohrozené práve naše deti a žiaci.

          Okrem toho, že sa vystavujú riziku, že o mobil ako o drahšiu vec môžu prísť, sa jedná o vplyv využívania mobilov na rôzne psychické procesy u detí.

          Štúdie, ale aj praktické skúsenosti ukazujú, že koncentrácia pozornosti u detí, ale aj u dospelých je nižšia u tých, ktorí mobily využívajú častejšie. Naša pozornosť môže byť nižšia dokonca aj vtedy, keď máme mobil pri sebe – vo vrecku, či v taške, hoci aj vypnutý. Svoju rolu tam zohráva tiež nutkanie nakuknúť, čo je nové, či nám niekto niečo nepísal, nelajkoval. Podobný vplyv ako na koncentráciu pozornosti má časté používanie mobilov aj na naše pamäťové schopnosti a schopnosti učenia sa.

          Obsah, ktorý prostredníctvom mobilov na internete prijímame (či už počas hier, na sociálnych sieťach a podobne), je nastavený tak, aby nám udržal čo najviac pozornosti – meniace sa obrazy, krátke, útržkovité texty, samotné deti majú tendenciu prepínať zo stránky na stránku. Pre deti môže byť potom o to ťažšie sústrediť sa na vyučovanie, na domácu úlohu, na svoje okolie, ktoré im prirodzene neposkytuje toľko podnetov, ako sledovanie displejov.

          Navyše detský mozog a nervová sústava sa stále vyvíja, a o to väčšie je u detí riziko vzniku závislosti na sociálnych sieťach a hrách.

          Významnou oblasťou vývinu, ktorá sa formuje po celú dobu školskej dochádzky je práve vývin v sociálnej oblasti. Žiaci si formujú vzťahy s rovesníkmi, aj s učiteľmi, rozvíja sa u nich schonpsť empatie, spolupráce, schopnosť prispôsobiť sa v spoločnosti. Úplne iné, nepísané sociálne normy však môžu platiť na sociálnych sieťach a online komunikačných kanáloch, kde sa často, nie len u detí, ale aj u dospelých, prekračujú hranice slušnosti a človek sa môže prezentovať aj tak, ako by pri osobnom stretnutí určite nereagoval. Riziko nevhodnej komunikácie či zdieľania nevhodného obsahu je o to vyššie, že deti v školskom veku často nedokážu posúdiť dôsledky svojho konania. Tie môžu ústiť až ku kyberšikane, ktorá je už v súčasnosti zaradená k trestným činom.

          Rátame s tým, že keď žiaci nebudú tráviť prestávkový čas nad mobilmi, budú spolu viac vzájomne komunikovať, a okrem toho sa aj sami dokážu viac sústrediť na svoje vlastné potreby, fyzické aj psychické.

          Čas strávený nad displejom má tiež vplyv na kvalitu spánku u detí aj dospelých, preto by sme aj my ako škola radi prispeli k tomu, aby sa žiaci naučili tráviť menej času s mobilom.

          Nadmerné používanie mobilov má tiež negatívny vplyv na emocionálne zdravie – mladí ľudia, ktorí trávia nad displejom viac ako 7 hodín denne, majú vyššiu šancu zažívať ťažkosti ako sú depresie a úzkosti. 7 hodín denne sa nám môže zdať až nepredstaviteľne veľa, no žiaľ, ukazuje sa, že to ani u niektorých našich žiakov nie je nič výnimočné.

          Za mimoriadne dôležité považujeme aj to, aby sme aj my sami šli žiakom príkladom a nepoužívali mobil počas vyučovania, ak to nie je nevyhnutné.

          Nie je naším cieľom odstrihnúť deti od digitálnych technológií, práve naopak – chceli by sme, aby deti dokázali aj v online svete fungovať bezpečne a zodpovedne. Práve preto sme pristúpili k tejto zmene v školskom poriadku. Ak by ste mali akékoľvek otázky alebo pripomienky, obráťte sa prosím na Vaše triednu učiteľky, alebo na školský podporný tím.