Kedy sa môžete obrátiť na školského psychológa?

Žiaci

• ak ti prekážajú pocity strachu, hanby, trémy pri učení, či vo vzťahoch s kamarátmi,
          • ak sa často cítiš smutný, či ak sa ti niečo smutné stalo a chceš sa o tom porozprávať,
          • ak ti niekto blízky zomrel alebo vážne ochorel,
          • ak sa doma vaši hádajú alebo rozvádzajú,
          • ak sa cítiš sám,
          • ak máš problém sa ovládať a prepadá ťa hnev, či zlosť,
          • ak potrebuješ pomoc s vyriešením nejakých konfliktov a hádok,
          • ak potrebuješ zlepšiť vzťahy v triede, s učiteľmi, doma s rodičmi alebo súrodencami,
          • ak ti niekto ubližuje v škole, triede, na internete, či sociálnych sieťach, alebo doma v rodine,
          • ak máš problém s alkoholom, fajčením, drogami, s jedlom, spánkom, závislosťou na internete, mobile, hrách a pod.,
          • ak máš problémy v láske alebo vo vzťahoch s rovesníkmi,
          • ak máš pocit, že tvoj život nemá zmysel,
          • ak nevieš, kam by si chcel ísť na školu a kam má tvoj život smerovať,
          • ak ti nejde učenie a nedarí sa ti v školskom prospechu ako by si chcel,
          • ak sa nevieš sústrediť pri učení, či príprave do školy,
          • ak sa chceš porozprávať a nemáš s kým.

Rodičia a učitelia

• pri riešení problémov žiakov v správaní a učení,
          • pri riešení problémov v sociálnych vzťahoch žiakov v triede,
          • pri pomoci deťom integrovaným v triedach s poruchami učenia a správania,
          • pri potrebe riešenia zmien v správaní (sebapoškodzovanie, šikanovanie, záškoláctvo, separácia, problémy so stravovaním a pod.) a prežívaní žiakov (smútok, zmeny nálad, strata zmyslu života, depresia, úzkosť, strachy, strata záujmov, tréma, hanba a pod.),
          • pri potrebe realizácie prednášok, workshopov, programov a besied na témy v oblasti výchovy a prevencie sociálno-patologických javov, pre rozvoj osobnosti a medziľudských vzťahov,
          • pri kooperácii škola a rodina.

Ako psychológ aj ako bežný človek som presvedčená o tom, že každý z nás je jedinečný, má svoje silné aj slabšie stránky. Mojim cieľom je pomôcť žiakom naučiť sa samostatne spoznávať svoje silné stránky a naplno využívať svoj potenciál. Je pre mňa dôležité, aby sa žiaci v škole – v prostredí, kde trávia toľko času, cítili bezpečne, prijímaní a akceptovaní so svojimi plusmi aj mínusmi, pretože práve pocit bezpečia, prijatia a vedomie vlastnej hodnoty sú základným predpokladom pre to, aby mladý človek mohol rásť a dozrievať po emocionálnej aj sociálnej stránke.

Mojou úlohou je poskytovať individuálne a skupinové poradenstvo a realizovať preventívnu a intervenčnú činnosť a orientačnú individuálnu a skupinovú diagnostiku na škole, sprevádzať žiakov, rodičov a učiteľov pri prípadných ťažkostiach v učení a správaní, pri osobnostných alebo emocionálnych ťažkostiach žiakov poskytovaním individuálneho poradenstva. V rámci skupinových aktivít sa zameriavam na prácu s triednymi kolektívmi, kde je hlavným cieľom aktivít prevencia sociálno-patologických javov, optimalizácia vzťahov v triednych kolektívoch, predchádzanie konfliktom a ich efektívne riešenie, budovanie a posilňovanie spolupráce, ale tiež adaptácia na školu a prechod na druhý stupeň, efektívne učenie a podobne. Konkrétne zameranie mojej činnosti školského psychológa sa odvíja od aktuálnych potrieb školy, jednotlivých tried, učiteľov, žiakov a rodičov. Spolupracujem so školskými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie, klinickými psychológmi a inými odborníkmi.

Vo svojej práci sa riadim Etickým kódexom psychológa ako aj Etickým kódexom školského psychológa, som viazaná mlčanlivosťou (v prípade, ak tým nie je ohrozené zdravie a bezpečnosť zúčastnených strán).

Môžete ma nájsť v miestnosti číslo 44 (vedľa Čajovne).

Vzhľadom na aktuálne opatrenia sú preferované telefonické/online konzultácie s rodičmi (v prípade akútnej potreby osobnej konzultácie - po dohode) - možnosť prihlásiť sa na konzultačné hodiny prostredníctvom Edupage.

Konzultácie s učiteľmi a žiakmi v pracovnom čase od 7:30 do 15:30 – žiaci počas prestávok a v popoludňajších hodinách.

A na záver niekoľko slov o mne:

Po ukončení štúdia psychológie na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v roku 2009 som nastúpila ako psychológ do Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Rožňave, kde som pôsobila do augusta 2021. Počas svojej práce v CPPPaP som sa aktívne venovala diagnostickej, poradenskej, metodicko-odbornej aj preventívnej a intervenčnej činnosti. Skupinovo aj individuálne som pracovala s deťmi a žiakmi s poruchami učenia, správania, aktivity a pozornosti, s výchovnými, emocionálnymi a osobnostnými ťažkosťami. Moja činnosť zahŕňala tiež prácu s rodičmi a učiteľmi detí. Od ukončenia vzdelávania na univerzite som absolvovala množstvo rôznych vzdelávaní zameraných na prácu s deťmi a adolescentmi, v súčasnosti sa vzdelávam v oblasti terapie hrou.

Mojim najväčším relaxom je pobyt v prírode, objavovanie jej čarovných zákutí na Slovensku a radosť z prítomného okamihu. Ďalším mojím „zdrojom“ je moja rodina, priatelia a knihy všetkého druhu.