SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Slovenčina ako vyučovací predmet je obsiahnutý vo všetkých ostatných predmetoch, preto má slovenský jazyk ústredné postavenie medzi predmetmi už od prvého ročníka základnej školy. Pestuje a rozvíja komunikačné jazykové zručnosti žiakov a logiku ich myslenia. Učiteľovi slovenčiny ide predovšetkým o kvalitu vyučovania a rozvíjania slovnej zásoby.
Cieľom vyučovania slovenského jazyka je naučiť žiakov vyjadrovať sa výstižne a jazykovo správne v spisovnom jazyku a vypestovať návyk bežne ho používať.
Pôvod slovenského jazyka
Pôvodný jazyk starých Slovanov nazývame praslovančina. Používali ho Slovania, ktorí prišli zo svojej pravlasti medzi riekami Dneprom a Vislou na naše územie v 5. storočí nášho letopočtu. Slovenčina patrí do skupiny západoslovanských jazykov.
Slovenčina ako úradný jazyk
Zákon o štátnom jazyku upresňuje, že štátnym jazykom sa myslí slovenský jazyk v jeho kodifikovanej podobe, ktorú schvaľuje a zverejňuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Slovenčina je oficiálne úradným jazykom Slovenska a od 1. mája 2004 je jedným z jazykov Európskej únie.
Jazyková zložka
Vo vyučovaní jazyka je v popredí analýza, interpretácia a tvorba vlastných textov/prejavov - rozvíjanie čitateľskej gramotnosti. Obsahom predmetu je textová zložka, ktorú tvoria kompetencie čítania s porozumením, písanie, hovorenie a počúvanie.
V rámci tohto predmetu sa v jednotlivých ročníkoch žiaci zapájajú do rôznych vedomostných súťaží. Svoje talenty môžu žiaci rozvíjať v umeleckých súťažiach.