Biodiverzita do škôl_ 2018
Záleží nám, kde žijeme. Záleží nám, kde sa učíme. Záleží nám na našej škole.
Záleží nám na školskom areáli.
Vieme, aké dôležité sú stromy a každá zeleň pre život. Preto sme sa prihlásili do projektu nadácie Ekopolis Biodiverzita do škôl a sme veľmi radi, že spolu s ďalšími trinástimi školami z celého Slovenska sme boli do projektu vybraní. Organizátori nám poskytnú vzdelávanie prostredníctvom tematických interaktívnych workshopov, konzultácie s odborníkom na záhradné úpravy a výsadby, metodickú a odbornú pomoc pri realizovaní navrhovaných opatrení, finančné prostriedky na realizáciu navrhovaných zmien.Akčný tím projektu tvorí 8 dievčat z environmentálneho krúžku. Tieto dievčatá sa už v októbri zúčastnili prvého workshopu. Vypracovali návrh zmien v školskom areáli, ktoré predstavili všetkým spolužiakom na triednických hodinách. K návrhom sa vyjadrila aj žiacka školská rada. Vo februári je naplánovaný druhý workshop a konzultácie s odborníkom.
Už sa nevieme dočkať, kedy si vyhrnieme rukávy a pustíme sa do práce. Tešíme sa a veríme, že sa nám podarí zmeniť školský areál na miesto, kde budeme radi nielen oddychovať, športovať, ale sa aj učiť.
ŠKOLSKÁ ČAJOVŇA
Školská čajovňa v Základnej škole na Tajovského ulici, ktorá funguje od januára 2009, je u žiakov stále obľúbená. Vznikla vďaka spoločnému úsiliu pedagógov, rodičov, žiakov a nepedagogických pracovníkov školy. Čajovňa sa stala miestom, kde sa stretávajú žiaci počas veľkej, dvadsaťminútovej prestávky, aby si pri šálke dobrého čaju oddýchli, porozprávali si zážitky, či relaxovali pri rôznych spoločenských hrách. Menšie deti s obľubou hrajú pexeso, u starších sa teší obľube dáma alebo domino. Okrem týchto hier každý rok pribúdajú ďalšie, ktoré získavame z projektu Recyklohry.
Okrem vytvárania správnych návykov pitného režimu u našich detí má školská čajovňa aj ďalšie ciele. Pri príprave čaju, obsluhe počas prestávky ako aj umývaní použitého riadu sa striedajú žiaci, u ktorých takto vytvárame praktické zručnosti a vychovávame ich k zodpovednému prístupu (aj keď to niekedy nie je ľahké). Žiaci, ktorí pijú čaj v školskej čajovni, si nenosia do školy nápoje v plastových fľašiach (znižujeme množstvo odpadu).
V areáli školy sú vhodné podmienky na pestovanie rôznych byliniek a my plánujeme v budúcnosti pripravovať aj čaj, ktorý si sami vypestujeme. Zatiaľ musíme čaj kupovať. Preto veľmi vítame sponzorský dar BOP Poprad v podobe stovky škatuliek rôznych druhov čaju, ktorým aj touto cestou ďakujeme.
VIAC NA : všetko o našej čajovni v kocke :)
ENVIRÓZA
Enviróza je školský program vo formáte outdoorovej hry, vyvinutej za účelom získavania a šírenia informácií o environmentálnych záťažiach na Slovensku. Hráči počas hry hľadajú a určujú environmentálne záťaže, publikujú svoje údaje on-line a zbierajú body, teda skórujú. Environmentálna záťaž je znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, ktoré predstavuje závažné riziko pre ľudské zdravie alebo horninové prostredie, podzemnú vodu a pôdu.
Do projektu sme sa zapojili v roku 2013/2014. Počas školského roku sme získali 175 bodov a umiestnili sme sa v rámci Slovenska na treťom mieste. Odmenou bola pre nás exkurzia do bane na sádrovec pri Novoveskej hute.
V tomto školskom roku v mapovaní envirozáťaží pokračujeme v novom zložení pracovného tímu. Envirozáťaže mapujú členovia environmentálneho krúžku.
Lesoochranárska škola
Do súťaže, ktorej hlavným cieľom je vzbudiť záujem detí o les, pochopiť význam lesa pre život na Zemi, o nevyhnutnosti ich ochrany sa zapájame od roku 2009.
V roku 2015 je to už dvanásty ročník súťaže, ktorý vyhlasuje Lesoochranárske zoskupenie VLK, Občianske združenie Tatry a Nadácia Aevis.
"Do súťaže sa môžu zapojiť všetky základné a stredné školy, ktoré zrealizujú počas tohto školského roka aktivity zamerané na zvyšovanie vedomostí svojich žiakov o lesoch, o dôvodoch, pre ktoré je nutné ich chrániť, o chránených územiach v blízkom či vzdialenejšom okolí školy a zároveň si svoje získané vedomosti overia priamo v teréne počas zážitkového učenia v prírode, na exkurziách či vychádzkach," informoval Vliam Bartuš z LZ VLK.
Naša škola sa do súťaže zapája aktivitami:
- Infostánok pre žiakov školy. Túto aktivitu realizujú žiaci environmentálneho krúžku. Vedia malým zvedavcom odpovedať na otázky o význame lesa, o rozdelení lesov, o faktoroch, ktoré lesy najviac ohrozujú. Taktiež poskytujú aj informácie o činnosti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Súčasťou infostánku je zbierka Kúp si svoj strom. V roku 2015 prispeli žiaci, pedagogickí i nepedagogickí zamestnaci školy čiastkou 88,02 eur. Zvyšných 11,98 eur z výnosu školskej čajovne nám umožnilo kúpiť 2 stromy. Pre "ochranárov" z prvého stupňa mali aktivistky z krúžku pripravené rôzne zábavné aktivity, prostredníctvom ktorých si deti prehĺbili poznatky o lese
- Lesný filmový festival v rámci triednickych hodín, ale aj na hodinách biológie, geografie a anglického jazyka sledovali žiaci filmy z našej "zelenej" filmotéky: Vlčie hory, Strážca divočiny, Znovuzrodenie lesa, Pralesy Karpát, Prežije kamzík, Zhovorčivý spachtoš. Okrem filmov videli video približujúce ťažbu dreva v národnom parku Keď umiera hora ako aj prezentáciu ako môže každý z nás lesom pomôcť (www.tuul.sk / Chráňme lesy).
- Poďte s nami do lesa - akcia určená pre piatakov, ktorí sa prostredníctvom zážitkového učenia oboznamujú so životom v lese. Táto aktivita sa uskutočnila 23. apríla 2015 a piataci spolu so žiakmi environmentálneho krúžku prešli náučným chodníkom Kvetnica (NCH s lesníckym zameraním)
- Noc pre Zem táto netradičná aktivita sa uskutočnila 24. apríla. Okrem ďalších problémov súčasného sveta sa deti dozvedeli aj o ohrození lesov. Maľovali optimistickými farbami Zem, na ktorej chcú žiť. Na tejto Zemi bolo veľa lesov a pre každého tam bolo miesto pre život. Rieky boli čisté a plné rýb. Ľudia na nej žili v súlade s prírodou a nie proti nej.
- Poznávanie chránených území - okrem pravidelnej návštevy Národnej prírodnej rezervácie Hranovnická dubina,ktorú toho roku navštívilo približne 80 žiakov navštívili žiaci environmentálneho krúžku aj Prírodnú rezerváciu Baba. Prírodná rezervácia Baba je územie (205 ha) s ochranou vzácnych rastlinných a živočíšnych spoločenstiev na dolomitickom podklade. Nachádza v tesnej blízkosti mesta Svit.
Ekokódex
„Keď tisíc malých ľudí na tisíc malých miestach urobí tisíc malých skutkov, môžu zmeniť tvár sveta“.
Cieľom ENV v našej škole je rozvíjať osobnosti žiakov tak, že nadobudnú vedomosti a schopnosť analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím. Tento cieľ, ktorý je v súlade s cieľmi a princípmi Národnej stratégie pre globálne vzdelávanie si všetci učitelia implementovali do svojich tematických výchovno – vzdelávacích plánov.
Naše malé skutky a úsilie o zlepšenie životného prostredia vyjadrujeme Ekokódexom školy:
1. Staráme sa a zalievame kvetinovú výzdobu.
2. Šetríme energiou.
3. Šetríme vodou.
4. Všetko zjeme.
5. Triedime odpad.
6. Pomáhame objavovať nelegálne skládky odpadu.
7. Spoznávame svoje blízke okolie.
8. Chránime naše lesy.