Exkurzie a súťaže
Exkurzie sú neoddeliteľnou súčasťou výučby dejepisu, pretože umožňujú žiakom prepojiť teoretické vedomosti s reálnym svetom. Každoročne sa žiaci zúčastňujú rôznych exkurzií, ktoré im pomáhajú hlbšie pochopiť dôležité historické udalosti.
Jednou z našich najvýznamnejších exkurzií je:
Exkurzia do Osvienčimu
Holokaust patrí medzi najtemnejšie kapitoly dejín ľudstva. Pripomína nám, kam až môže viesť nenávisť, predsudky a ľahostajnosť. Preto sa každoročne vydávame na miesto tragédie – koncentračný tábor Osvienčim, kde si pripomíname osudy miliónov nevinných obetí.
Na tomto mieste si človek bolestne uvedomí, aká krátka je cesta od nenávisti k vyhladzovaniu, od predsudkov k tragédii. Osvienčim je mementom toho, prečo musíme brániť slobodu, toleranciu a ľudskosť.
História nás učí, ale len ak jej naozaj načúvame.
S archeológom do Gánoviec
Gánovce sú jedinečnou archeologickou lokalitou, kde bol objavený odliatok mozgovne neandertálca. Počas exkurzie žiaci spoznajú prácu archeológa, odkryjú históriu pravekého osídlenia a nahliadnu do nepísanej histórie regiónu. Súčasťou programu je aj prehliadka nálezov, diskusia o živote neandertálcov a význam Gánoviec v kontexte pravekej Európy.
Podtatranské múzeum
Naša škola dlhodobo spolupracuje s Podtatranským múzeom v Poprade, čo obohacuje vzdelávanie našich žiakov o cenné skúsenosti a poznatky z histórie nášho regiónu. Žiaci pravidelne navštevujú stále expozície múzea, ako napríklad:
-
Knieža z Popradu a jeho hrobka: Táto expozícia predstavuje hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia, ktorá je jediným archeologickým nálezom svojho druhu v Európe.
-
Poprad a okolie v zrkadle vekov: Expozícia sprostredkúva príbeh kontinuálneho osídlenia územia mesta Poprad a jeho okolia prostredníctvom moderných prezentačných prostriedkov.
Okrem expozícií sa žiaci zúčastňujú aj na rôznych podujatiach a vzdelávacích programoch organizovaných múzeom, ktoré sú prispôsobené ich veku a učebným osnovám. Tieto aktivity zahŕňajú prednášky, tvorivé dielne a tematické exkurzie, ktoré prehlbujú ich vedomosti a vzťah k histórii.
-
Dejepisná olympiáda
Dejepisná olympiáda (DO) je dobrovoľná predmetová súťaž, ktorá umožňuje žiakom základných a stredných škôl rozvíjať svoje vedomosti z histórie a skúmať historické súvislosti. Súťaž je organizovaná Ministerstvom školstva SR a odborným garantom je Historický ústav SAV.
🔹 Kto sa môže zapojiť?
- Žiaci 6. až 9. ročníka ZŠ a 1. až 4. ročníka osemročných gymnázií (OG) (kategórie C, D, E, F).
🔹 Priebeh súťaže
Súťaž sa koná v štyroch kolách – školské, okresné, krajské a celoštátne. Žiaci riešia testy z monotematickej časti, regionálnej histórie a dejepisného učiva svojho ročníka.🔹 Ciele olympiády
- Podporiť záujem o dejiny a historické bádanie.
- Naučiť žiakov pracovať s historickými prameňmi.
- Rozvíjať kritické myslenie a schopnosť analyzovať historické udalosti.
Dejepisná olympiáda je skvelou príležitosťou pre všetkých, ktorých fascinuje história a chcú sa o nej dozvedieť viac! 📜🔎