• Preventívny program Zippyho kamaráti

• V školskom roku 2022/2023 bude našich prváčikov sprevádzať lúčny koník Zippy a jeho kamaráti – skupinka chlapcov a dievčat. Cez ich príbehy sa pozrieme, ako riešia problémy, s ktorými sa bežne stretávajú. Budeme sa rozprávať o kamarátstve a strate kamaráta, šikane, o riešení straty a zmeny a mnohých iných témach. Okrem rozprávania príbehov nás čaká kreslenie, hranie rolí a rôzne iné hry.

Program je rozvrhnutý na 24 stretnutí počas školského roku, realizovaný bude školskou psychologičkou v spolupráci s triednou učiteľkou.

Deti sa počas programu učia:

·        Ako identifikovať svoje pocity a hovoriť o nich

·        Ako vyjadriť, čo chcú povedať

·        Ako pozorne načúvať

·        Ako požiadať o pomoc

·        Ako vytvárať a udržiavať priateľstvá

·        Ako sa vyrovnať s osamelosťou a odmietnutím

·        Ako sa ospravedlniť

·        Ako sa vyrovnať so šikanovaním

·        Ako riešiť konflikty

·        Ako sa vyrovnať so zmenou a stratou, vrátane úmrtia

·        Ako sa prispôsobiť novým situáciám

·        Ako pomáhať druhým

Program Zippyho kamaráti nehovorí deťom, čo majú robiť. Namiesto toho ich nabáda, aby prišli s vlastným riešením problémov. Deti sa učia vyberať riešenia, ktoré pomôžu nie len im, ale rešpektujú aj ostatných.